Metoda McKenzie jest metodą fizjoterapeutyczną stworzoną przez terapeutę Robina McKenziego w latach 60. XX w. Metoda służy do badania, leczenia i profilaktyki schorzeń związanych z kręgosłupem oraz stawami obwodowymi.
Od tradycyjnych metod rehabilitacyjnych metoda McKenziego różni się tym, że eliminuje nie tylko sam ból związany ze schorzeniem, ale również jego przyczynę, przeciwdziała również nawrotom choroby. Kluczowym aspektem leczenia metodą McKenziego jest bardzo dokładny wywiad poprzedzający testy ruchowe w obrębie kręgosłupa.
Leczenie kręgosłupa metodą McKenzie polega w głównej mierze na dobraniu przez terapeutę odpowiednich, indywidualnych ćwiczeń, które pozwalają zarówno na eliminowanie, jak i zapobieganie występującym dolegliwościom. Pacjent jako uczestnik w terapii McKenziego powinien wykonywać dużą liczbę ćwiczeń samodzielnie w domu. Metoda stawia duży nacisk na profilaktykę. Pacjent zostaje nauczony jak reagować w przypadku nawracających epizodów bólowych, a po ustąpieniu objawów, otrzymuje wytyczne prawidłowego postępowania w celu zapobiegania nawrotom dolegliwości.
Wskazania do metody McKenzie: